Nevíte jaké hokejové kalhoty si vybrat? Jakou velikost? Jaký střih? Nebo jaký výkonnostní model? Pokusím se Vám v článku toto dilema trochu zjednodušit.

Hokejové kalhoty CCM UltraTacks

Hokejové Kalhoty

 

Hokejové kalhoty patří k základnímu vybavení každého hokejisty. Co sledovat u hokejových kalhot kromě jejich velikosti? Především úroveň ochrany a materiál. Úkolem hokejových kalhot je, aby Vám zajistili dostatečnou ochranu spodní části páteře, kostrče, kyčlí a stehen. 

Před nákupem byste si měli položit otázku: jakou úroveň hokeje hraji a jak dobře potřebuju být chráněn. Čím vyšší model, tím více chranných prvků obsahuje a kalhoty jsou materiálově lépe zpracované. Nízké modely mají základní ochranné prvky bez nějakých vylepšení. Další věc, která je důležitá, že ne všechny kalhoty od všechn značek mají stejný střih. Ať je to CCM nebo Bauer, tak každá značka má různě šité modelové řady. Pokusím se Vám to trochu přiblížit:

  • CCM Tacks - volnější střih

    CCM JetSpeed - užší střih

    Bauer Supreme - volnější střih

    Bauer Vapor - užší střih

Jedním z dalších prvků při výběru je, pokud si oblékáte hokejové kalhoty až po zavázaných bruslích, vybírejte kalhoty, které mají rozepínací suchý zip na vnitřní straně stehen. Hokejové kalhoty bez zipu by se Vám přeci jen oblékali ztěžka.

Na které ochranné prvky bychom tedy měli koukat při nákupu nových hokejových kalhot?

  • Spodní chránič páteře - velice důležitý. Ať už se jedná o nárazy na mantinel nebo při souboji u mantinelu Vám protihráč dá krosček přesně na to místo mezi vestu a kalhoty. Tam chránič spodní části páteře velice oceníte.
  • Chránič kostrče - všichni moc dobře víme, jak je bolestivé když spadnete na tvrdý led přímo kostrčí. Neskutečná bolest, která může vyústit v nějaké horší a déletrvající zranění. Základní řady hokejových kalhot mají pouze pěnovou vycpávku, na které to setsakramentsky ucítíte. U vyšších modelů už to jsou plasty a pěnové výztuhy.
  • Chrániče kyčelních kloubů - stačí menší náraz bokem na mantinel přímo na kyčel a bez chrániče jste také možná dohráli úplně. Zranění kyčlí je velice bolavá a komplikovaná záležitost. A to si můžete ublížit i sami, když upadnete na bok, tak tvrdý led dokáže být pěkný prevít pro Vaše kyčle.
  • Chrániče stehen - u všech hokejových kalhot máte chrániče stehen, jen prostě o u těch vyšších modelů jsou to zase tvrdší plasty a spojení s pěnovou výstelkou.

Výběr velikosti je také důležitý. Příliš velké kalhoty Vám budou překážet v pohybu a při delším používání, jak je trochu propotíte, tak se trochu vytáhnou a budete si připadat jak v pytli od brambor. Malá velikost hokejových kalhot má za příčinou krátké nohavice, tudíž máte odhalené stehno nebo koleno a hrozí zranění způsobené nastřelením od puku.

Jak je to u všeho, tak i hokejové kalhoty mají své pro a proti. Základní modely nejsou dobře chráněné, nicméně mají dobrou pohyblivost a jsou rozhýbané takřka po jednom ledu. Vyšší modelové řady mají zase lepší ochranu, nýbrž čím jsou více vyztužené, tak poddajnost je horší. Ale toho se nemusíte bát, jelikož po pár ledech budou kalhoty rozhýbané a nebude Vám nikde nic překážet.