Nevíte jaké vybrat hokejové brusle? Jakou velikost? Jaký model? V tomto článku se Vám pokusím zodpovědět co nejvíce informací ohledně hokejových bruslích.

Brusle CCM Jetspeed LEHokejové brusle

Hokejové brusle jsou vlastně základním stavebním kamenem každého hokejisty, který chce hrát lední hokej. Bez nich by to byl třeba hokejbal, florbal, in-line hokej atd.. Mezi značkami, řadami i typy bruslí je mnoho rozdílů a proto pokud si chcete koupit nové brusle, nestačí vědět, že potřebujete brusle velikosti např. 9". Sami si musíte položit pár otázek: jak často hraji lední hokej, na jaké úrovni, jak moc chci být chráněn, jak dlouho chci aby brusle vydržely a další. Dnešní brusle vypadají všechny takřka stejně a na první pohled je dělí jen pořizovací cena, nicméně rozdíly jsou veliké.

Stavba hokejové brusle

Hokejové brusle se skládají ze tří základních prvků: 

  • Bota s jazykem a podrážkou - každá firma má různé řady a jiný tvar skeletu brusle. Zároveň kvalitní skelet je to nejdůležitější co u bruslí vyhledávejte. Platí pravidlo: čím dražší brusle = tím kvalitnější skelet. Jazyků bruslí je také několik, kdy začínáme na obyčejném filcovém a končíme u jakyků, u kterých lze měnit jejich tvrdost a mají ochranné prvky navíc. Podrážka je podceňovanou, ovšem velice důležitou součástí hokejových bruslí. Ty nejkvalitnější se dělají z carbonových vláken. A proč tomu tak je? Brusle jsou lehčí, více Vás podrží při bruslení, dlouho vydrží stabilní a umožní maximální přenos energie z nohou do bruslí.
  • Holder - prostřední část, která spojuje botu s runnerem (nožem bruslí). Holder je přinýtován pevně k hokejové brusli a runner je poté do holderu vsazen (varianta u základních bruslí), chycen pomocí pojistky (Bauer) a nebo chycen pomocí dvou šroubů (CCM). 
  • Runner (nůž) - to je právě ta část brusle, kterou brousíme, která spojuje brusli s ledem a nejčastěji měníme při jejím zlomení. Dnes už se dělá celá škála runnerů. Od základní nerezové ocele až po runnery s příměsí křemíku, které jsou lehčí, odolnější a méně se zbrušují. Dále také můžeme vybírat i z výšky runnerů, kdy vyšší nože se taktéž méně zbrušují a dovolí Vám jít do větších náklonů při bruslení.

Rozdělení hokejových bruslí dle věkových (velikostních) kategorií

  • Youth (Dětské) - velikost 26 - 32 EUR
  • Junior - velikost 33 - 39 EUR
  • Senior - velikost 40 + EUR 

Šířka hokejových bruslí

 

Velice diskutované téma kdy dochází k několika omylům. V dnešní době už se brusle dělí na FITy. Bauer FIT 1 = dříve D - Nízká hloubka paty, úzká šířka kotníku = celkově úzká noha.

Bauer FIT 2 = dříve E - Střední hloubka paty, střední šířka kotníku = střední šířka nohy.

Bauer FIT 3 = dříve EE - Vysoká hloubka paty, široká šířka kotníku = celkově širší noha.

Kromě nižších modelů bruslí, kde máme stále klasické označení D a EE.

 

Tím, že Bauer už dělá pouze řadu Vapor (rychlost + obratnost) a Supreme (síla + kontrola), tak byste si měli vybírat brusle podle stylu bruslení. Příklad - bruslil jsem ve Vaporech 9EE - nově pořizuji klidně Supreme 9” FIT 3, protože jsem silový bruslař. Jednoduchá rovnice, ale opak může být pravdou. Brusle byste měli vybírat hlavně podle pocitu.

To samé platí i pro brusle CCM, kde nalezneme FITy TAPERED - úzký, REGULAR - klasický, WIDE - rozšířený.

 

 

 

 

Rozdělení hokejových bruslí dle úrovně

  • Amatér (začátečník) - setkáme se zde s bruslemi, které plní základní roli hokejové brusle a to je její korpus. Největší využití je na veřejném bruslení, v zimě když zamrzne rybník nebo když si jdete 1x do týdne zahrát hokej. Výhodou jsou nízké pořizovací náklady, kdy takové brusle pořidíte do cca 2500,-. Záporné stránky těchto bruslí jsou v několika věcech. Zejména je to tvrdost skeletu bruslí, kdy je na základní úrovni, tudíž měkký a na pravidelný hokej nedostačující z hlediska ochrany a výdrže samotné brusle. Výstelky bruslí jsou měkké a při pravidelném hokeji byste se dostali na tvrdou skořepinou brusle a mohlo by dojít k otokům v kotnících. A nejhorší možný scenář? Brusle se Vám může v kotníkové části zlomit. 
  • Poloprofesionál - kategorie hokejových bruslí, která je nejvíce prodávána a využívána mezi amatérskými a poloprofesionálními hráči ledního hokeje. Skelet bruslí je mnohem tvrdší a je stavěný na pravidelný hokej a pravidelnou zátěž třeba 4x týdně. Výstelky bruslí bývají o dvojí hustotě, aby jste se po čase nedostali na tvrdou skořepinu brusle a tím pádem jsou brusle také komfortnější. Podrážky u hokejových bruslí z kategorie poloprofesionál jsou z mnohem více tvrzeného plastu než u amatérských bruslí a tudíž netrpí tolik torzí a déle vydrží. Celkový dojem z bruslí této kategorie je výborný a brusle máte na dýl než na předepsané 2 roky záruky, což většina z Vás vyžaduje.
  • Profesionál - jak již sám název napovídá, tak se zde bavíme o bruslích, které podléhají nejpřísnějším kritériím a musí plnit nejnáročnější požadavky hráčů NHL a ostatních profesionálních soutěžích v ledním hokeji. Carbonový skelet, který je lehký a zároveň tvrdý jako pancíř. Carbonová podrážka, která jen umocňuje nízkou váhu bruslí a doplní o dlouhotrvanlivost. Brusle, které máte tzv. do důchodu, pokud Vám ještě neporoste noha.

Typy hokejistů, kteří chtějí koupit nové brusle

  • Pokud začínáte s hokejem jako takovým vůbec nebo jen chcete kvalitní brusle pro veřejné bruslení, volil bych brusle z amatérské úrovně. Přeci jenom, při začínající práci na ledě, kde se musíte ještě koncentrovat na hokejku s pukem, Vám brusle za X tisíc nikam nepomůžou. A při veřejném bruslení Vám budou tvrdé brusle jen kazit zážitek z bruslení, protože Vás budou bolet nohy.
  • Hráči, kteří pravidelě hrávají lední hokej na amatérské úrovni nebo krajský přebor, 2. ligu atd., zde bych volil poloprofesionální brusle. Už přeci jenom potřebujete stabilitu, ochranu a výdrž, kterou Vám amatérské brusle nenabídnou.
  • Profíci, kteří jsou na ledě takřka každý den a dávají bruslím co proto, nekoukal bych jinam než po profesioálních bruslích. Oceníte ve všech parametrech jako je váha, tvrdost, dlouhá trvanlivost atd..
  • Specifickou kapitolou jsou rodiče hokejistů. U začínajících malých hokejistů bych se vyvaroval nejdražším modelům bruslí. Drahá výstroj neznamená špičkový hokejista. Dítě profi brusle nevyšlápne a budou jej akorát bolet nohy a z hokeje bude otrávené. Dále pak, dítě Vám brusle nezničí, ale dřív Vám z nich vyroste. Pro děti bych volil zlatou střední cestu.

Jedna z posledních rad před koupí hokejových bruslí

Pokud jste již dospělí a víte, že Vám noha neporoste, kupujte brusle velikostně tak akorát. Když si brusle obujete, měli byste lehce cítit plastovou špičku vepředu a pokud pokrčíte kolena do hokejového postavení, neměli byste ji cítit vůbec. Proč tomu tak má být? Brusle jak jsou nové, tak výstelky nejsou vymáčklé a chodidlo není zasunuté úplně vzadu. Po pár ledech jak se výstelky natvarují, chodidlo se Vám v brusli posune cca o 1 až 2mm do paty brusle. Takže nekupovat zbytečně velké brusle, brusle potom trpí, zkracujete jejich životnost a po čase Vám v nich noha může jezdit dopředu a dozadu.

U dětí je to naopak. Jelikož dětem nohy do nějakých 17 let rostou, tak zde bych volil větší velikost, aby jim brusle vydržely na dýl. Pokud Vám ovšem nevadí kupovat brusle každý rok, klidně kupujte na míru, přesně na nohu. Takže u dětí kupovat maximálně na prst na patě brusle, větší určitě ne. 

Pokud objednáváte brusle po internetu a nejste si jistí jakou velikost vybrat, pomůže Vám Naše tabulka velikostí jednotlivých modelů. Změřte si délku chodidla od paty po špičku palce v centimetrech a pak jen stačí vybrat příslušnou velikost.

Správně vybraná velikost seniorských bruslí Špatně vybraná velikost seniorských bruslí Tolerovaná velikost u dětí Správně vybraná velikost bruslí na vnitřní vložceŠpatně vybraná velikost po přeměření na vnitřní vložce

 

Co se týče péče o brusle, tak po výkonu nechte brusle volně vyschnout při pokojové teplotě. Vytahujte vložky z bruslí, aby Vám vyschly úplně a nerezavěly Vám nýtky, v horším případě vlhkostí popraskaly podrážky. I když dnešní nože u bruslí jsou nerezové, tak po každém ledu je utírejte hadrou.

 

Samostatnou kapitolou je teplné tvarování, které si rozebereme v Jak tepelně tvarovat brusle. A pokud se chcete podívat nějakým bruslím na zoubek, koukněte sem

Připojená videa