Co dělá hokejistu hokejistou? No přeci hokejka. V tomto článku Vám řeknu něco málo o hokejkách.

Hokejka Bauer Supreme 1SHokejka

V dnešní době, kdy technologie a věda jde každým dnem dopředu, je široká paleta hokejek a občas je dosti těžké se v nich vyznat, pokud nevybíráte jen podlé líbivé grafiky. Pokud si jdete koupit novou hokejku, tak byste si měli položit otázku: na co budu hokejku používat? Zní to možná hloupě, protože je jasné, že přeci na hokej. Ale jinou hokejku budu chtít na led, jinou na hokejbal a jinou jen tak na plácek za barák s klukama. 

Hokejky samotné se dělí na dvě skupiny:

  • Dřevěné hokejky - ty jsou stejně staré jako lední hokej sám. Začínalo se pouze s ohnutými dřevěnými klacky a postupně se přešlo k dnešní podobě dřevěných hokejek. Výroba dřevěných hokejek spočívá v pojení lisovaného dřeva a napojení čepel ze sklolaminátu, což ubírá na váze oproti prvním modelům. Nicméně v dnešní době je výběr a dostupnost velice omezená.
  • Kompozitové hokejky - i tenhle druh hokejek urazil dlouhou cestu od hliníkových shaftů, které byli dosti těžké a zvonili jako zvony v katedrále. Ovšem co se hliníkovým hokejkám nedalo upřít, tak byla odolnost, jelikož nešly prakticky zlomit. Dnešní modely hokejek jsou mnohem lehčí, můžete vybírat z tvrdostí, ze záhybů čepelí atd..

Jaké jsou plusy a mínusy dřevěných a kompozitových hokejek? 

  • Dřevěné hokejky
PLUSMÍNUS
 Nízké pořizovací náklady Nízká odolnost vůči vlhku a vodě
 Výdrž Vyšší váha
 Vysoká odolnost Menší cit na puku, horší manipulace s pukem
 Výdrž čepele na betonu, asfaltu .. Dřevo rychle vysychá
  Omezený výběr a dostupnost
  •  Kompozitové hokejky
PLUSMÍNUS
Nízká váhaVyšší pořizovací náklady
Odolnost vůči vlhku a voděNižší odolnost vůči zlomení
Lepší cit na puku, lepší manipulace s pukemČasem měkne
Gripová úprava (neklouže v rukou)Výdrž čepele na betonu, asfaltu ..
Lepší přenesení energie z rukou do hokejky 
Široká škála tvrdostí a zahnutí čepelí 

Takže pokud už máte jasno, jestli hokejku dřevěnou nebo kompozitovou, dalším parametrem ze kterého byste měli vybírat, věková kategorie

Hokejky se věkově dělí na 4 kategorie: Youth (Dětská)(4 - 8 let), Junior (9 - 12 let), INT (Intermediate)(13 - 16 let) a Senior (16 +). Co se týče věkových kategorií, tak zaleží také na tělesné stavbě, jako je výška a váha. Jednotlivé kategorie se liší délkou hokejky, šířkou rukojeti, tvrdostí hokejk, ale i také délkou čepele. Pokud jste již dospělí, tak je Vám jasné, že budete vybírat hokejky z kategorie Senior. Pokud jste ve věku od nějakých 4 let do cca 16 let, už vybírejte pečlivě, jelikož začínající hokejista ve věku 4 - 10 let nemůže hrát se seniorskou hokejkou. Jak správně vybrat hokejku se dozvíte v článku Jak vybrat hokejku.

Alexander Ovechkin a ukázka prohnutí hokejky při střeleFlex hokejky, co to vlastně je a k čemu slouží?

Jeden z nejdůležitějších parametrů u hokejek vůbec. Flex Vám určuje tvrdost hokejky, resp. jak moc se Vám při střele prohne. Tato tvrdost se značí číslem, kdy Youth (Dětská) je 30 - 35 flex, Junior 40 - 52 flex, INT 60 - 70 flex a Senior 75 - 112 flex. Tvrdost hokejky se také mění pokud hokejku délkově upravujete. Pokud hokejku zkracujete - flex stoupá nahoru čili hokejka je tvrdší, jestli hokejku prodlužujete - flex jde níž, takže hokejka je měkčí. I postupem času, kdy kompozitové hokejky měknou, se i tvrdost mění a hokejka je po čase měkčí. 

Často uslyšíte v šatnách nebo si někde přečtete, že obránci by měli mít hokejky delší a tvrdší, naopak útočníci měkčí a kratší. Není tomu tak. Hokejku bych volil podle Vašich tělesných parametrů a zkušenností. Pokud máte měkčí hokejku, tak je střela švihem jednodušší a máte větší cit na hokejkce. Při tvrdší hokejkce jsou střely golfovým údereme zase lepší, jelikož Vás hokejka při střele podrží a pomůže Vám. Pokud zvolíte příliš měkkou hokejku, tak Vám budou puky odskakovat od hokejky a a střely budou lítat všude možně, ale jen ne do branky. Při příliš tvrdé hokejkce, Vám z ní zase při střelách budou brnět ruce a puky budou utíkat, jelikož nebudete mít v hokejce takový cit. Proto bych volil tvrdost hokejky v rozmezí 85 - 95 flex. 

Čepel a její zahnutí

Asi nejnamáhavěhší části hokejky je její čepel. Zejména centři na buly dostávají nejvíce zabrat, jelikož těch seker bývá u buly enjvíce. Výho kompozitových hokejek je v tom, že pokud ji nějak "šikovně" zlomíte u lopaty, tak se dá uříznout a dá se nasadit nová čepel a můžete hrát dál. 

Jakožto v hokejkách samotných, tak i v čepelích, co se týče kvality, jsou rozdíly. Základní kompozitové hokejky mají základní čepele, které jsou ze sklolaminátu a tvrzené pěny. U lepších modelů už se setkáváme s pěnami o dvojí hustotě, více carbonových vláken nebo potažením gumou, aby čepel více vydržela. 

Nejdiskutovanější věc u čepelí je jejich zahnutí. Standartní, a v 95% nejvíce dovežené, zahnutí je tzv. Sakic. Čepel je plynule zahnuta směrem dovnitř a od půlky se lehce vytáčí směrem vzhůru. Je to obrovský posun oproti dřívější době, kdy čepele byly rovné. Puk se mnohem lépe zpracovává, lépe se provádí kličky a střely do vrchní části branky jsou jednodušší. Samozřejmě, že nejlepší by pro Vás byla čepel "na míru", kdy si sami zvolíte délku čepele i její zahnutí. To je ovšem nákladná záležitost, kdy čepel Vás vyjde finančně stejně jako celá hokejka. Když se podíváte na hokejku a uvídíte tam známe jméno jako třeba Ovechkin nebo Crosby, tak to neznamená, že to jsou hokejky těchto hráčů, nýbrž zahnutí čepele je označeno právě těmito hráči.

Pokud už máte trochu jasno, tak zde si můžete vybrat Vaši novou hokejku. 

Obrazová příloha Vám trochu pomůže, kterou čepel vybrat. Nejpoužívanější bývá u CCM P19 a P29, u Bauer P92.

Typy zahnutí čepelí CCM/ReebokTypy zahnutí čepelí Bauer